Kadınlar İsyanda Özgürlük Sokakta!

AKP hükümeti 16 yıllık iktidarı boyunca yaşam haklarını savunanlara dönük ciddi saldırılarda bulunmuştur. Bu saldırıların esas amacı toplumsal muhalefetin tüm dinamiklerini sokaktan silmek ve tek tip insanlar yaratmak olmuştur. Kadın düşmanı politikaları ile her seferinde gündemimize giren AKP hükümeti, kadınları hayatın olağanca akışının içerisinde dahi görmeye tahammül edememiş; kadınların işte sokakta kampüste olmasını değil tam da kurguladığı gibi evde olmasını istemiştir.

Eğitimin gericileştirilmesinde özel olarak bir görev üstlenen AKP hükümeti yeni nesilleri ancak ”yeni bir müfredat” ile oluşturabileceğini düşünüp tek tip kadınların yetiştirilmesinde tüm olanaklarını seferber etmiştir. Toplam tabloya baktığımızda yaşam tarzımıza, özgürlüğümüze dönük bu saldırılar karşısında genç kadınlara da durumu kabullenen değil her seferinde erkek düşmanlarına karşı yerini sokakta alan bir mücadele pratiği düşmüştür. Sokağa çıkmanın en zor olduğu koşullarda tüm yasaklara rağmen hiç tereddüt etmeden sokakları doldurmuş yaşamına sahip çıkma iradesi göstermiştir. Geçirdiğimiz İki yıllık sürece dönüp baktığımızda kadınların yaşamlarına dönük saldırılar ve bu saldırılar karşısında  durduğumuz yer herkes bakımından dikkat çekici olmuştur. Kadınlar yapılan tüm bu saldırılar karşısında birleşerek sokakta renkli ve direniş dolu anlar yarattılar. Dönemin tüm çarpıcı örneklerini kadın hareketinin bu iki yıllık deneyimlerinde gördük.

Bunların hepsini görerek biz Özgür Genç Kadın’lar, yeni dönemde yüzümüzü tamamen genç kadın kitleleri ile buluşmaya ve bu kadın kitlelerini kadın mücadelemizde önemli bir güce çevirmeye dönmüş olacağız. Genç kadınların isyanını öfkesini erkek egemenlere karşı örgütleyip yaşamımıza dönük tüm saldırıların hesabını daha güçlü sorma iradesini açığa çıkaracağız.Erkek egemen sisteme ve onun tüm mekanizmalarına karşı en hızlı harekete geçebilecek ve mücadele edebilecek dinamiğin genç kadın kitleleri olduğunu geriye dönüp baktığımızda çok açık bir biçimde ortaya koyduk, tereddütsüz söylemek gerekir ki bundan sonra ki süreç bakımından da böyle olacaktır. Tüm bu tespitlerimizden yola çıkarakta genç kadın kitleleri ile buluşabileceğimiz erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi büyütebileceğimiz zeminleri yaratacak  bir kampanya hazırlığı içerisine girdik. Bu kampanyanın en temel amacı yaşam tarzımıza dönük tüm saldırılara karşı mücadele etmek ve tüm kadınları özgürlük mücadelemizde saflaştırmak olacaktır.

Kampanyamızın ana şiarı ”Şiddete karşı; KADINLAR İSYANDA ÖZGÜRLÜK SOKAKTA” olacak. İki ay boyunca tüm güçlerimizi seferber ederek örgütleyeceğimiz bu kampanyanın finalini kitlesel katılımı hedeflediğimiz 25 Kasım ile gerçekleştireceğiz. Kampanyanın hedef kitlesi liseli ve üniversiteli genç kadınlar olacak. Yaşam tarzımıza  dönük tüm saldırıları, kadına yönelik şiddeti,ekonomik krizin kadınlara etkilerini,gerici ve cinsiyetçi eğitim müfredatını bulunduğumuz her yerde teşhir ettiğimiz ve bunun karşısında özgürlük talebimizi yükselttiğimiz bir iki ay geçireceğiz. Liselerin ve üniversitelerin açılması ile birlikte başlayacak olan kampanya doğrudan genç kadınlarla temasa geçeceğimiz genç kadın kitleleri ile buluşacağımız bir biçimde olacak. Çalışmanın startını vermemiz ile birlikte yaygın bir şekilde bülten dağıtımımızı ve aynı zamanda anketlerimizi yaptığımız ve bununla birlikte de görünür bir propaganda çalışması örgütlediğimiz bir biçim olacak.Ülkede kadınlara yönelik artan her türlü şiddete karşı mücadele araç ve biçimleri geliştirdiğimiz özsavunma fikrini geniş genç kadın kitleleri ile buluşturduğumuz ve buradan da kadın dayanışmasını kuvvetlendirdiğimiz yeni bir durum açığa çıkarma isteği tüm kampanyanın merkezine oturtuğumuz bir fikir. Kampanya ile birlikte vereceğimiz özsavunma dersleriyle biz kadınların şiddet karşısında nasıl davranacağı,ne yapması gerektiği gibi konularda öğreneceklerimiz hanemize yazılacak deneyimler olacaktır.

Çizmiş olduğumuz bu çerçeve kapsamında önümüzde ki iki ay boyunca kilitleneceğimiz bu çalışma varolan örgütsel durumumuzu başka bir duruma getirecek ve genç kadın mücadelesi bakımından önemli bir gelişim katedecektir. Liseli,üniversiteli, işçi, işsiz tüm genç kadınları örgütlenmeye kadın mücademizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz. Biz kadınlar sokaklarda olmaktan özgürlüğümüz için mücadele etmekten hiç vazgeçmeyeceğiz. Sende yerini, yanımızda al!