Özgür Kadın | 25 Kasım’a Bir Kala

0
420

Dominik Cumhuriyet’inde başlayan kelebekler isyanı, dünyanın dört bir yanında…

Tarih sayfaları diktatörlerin kadın üzerine cinsiyetçi politikalarıyla dolu. Nefret ne kadar sertleşirse baskı da bir o kadar artıyor, bu baskı büyüyen özgürlük arayışına karşı duramıyor. Yazımıza tarihin bir anında yaşayan fakat dünyanın dört bir yanında sirayet eden Mirabel Kardeşlere göz kırparak başlayalım. Gözlerimiz birbirine değdiğinde güçlü olduğumuzu biliyoruz çünkü. Bu güç, her sene 25 Kasım’da Kadına Karşı Şiddetle Mücadele günü olarak anılıyor ve birbirine değen o gözler aynı sesle haykırıyor. Bir arada olmanın gücü başka tabii… Üç kız kardeş öncülük ediyor isyanımıza. Diktatöre karşı başlamış olan bu isyan, 21. yüzyılda erkek egemen sistemi yıkmakla tehdit ediyor.

Yükselen kadın hareketi bazen ABD’de bazen İspanya’da bazen Kürdistan’da bazen Türkiye’de kendini gösteriyor. Hangi ülkede önemli olduğu tartışmasını dışarıda bırakıyor ve topuklu ayakkabılar farklı ritimlerle fakat emin adımlarla ilerliyor.

Kendinden emin olan kadın hareketinden rahatsız olanlar var elbette. Meclis konuşmalarında, mitinglerde, TV programlarındaki konuşmalarıyla sıkça kadınlar üzerinden politika üretmek isteyen AKP/Saray iktidarı bu rahatsızlığın başını çekiyor.

Hapishaneler kadın tutsaklarla dolduruluyor, katliamlar yaşanıyor, taciz-tecavüz oranı günbegün artıyor, şiddet gören kadınlar sindirilmeye çalışılıyor ve tüm bunlar ülkede normalmiş gibi lanse ediliyor.

Özellikle Özgecan katliamından sonra gelişen özsavunma bilinci birçok kadın tarafından sahiplenici bir yerde durdu. Kadınların yükselttiği “Siz koruyamıyorsanız verin silahı biz kendimizi koruyalım.” söylemi erkek egemen sistem için can acıtı olsa gerek. Oluşan bu bilinç hoşlarına gitmemiş olacak ki birçok kadın özsavunmasını kullandığı için müebbet hapis cezası alabiliyor.

25 Kasım’da kadınların bu bilinçle hareket edeceğine şüphe yok sanırım. İster buna özsavunma diyelim istersek kendimizi koruma diyelim, kadınlarda açığa çıkan bilinç sokaklarla buluşacak. Bu 25 Kasım 16 senedir iktidarda olan ve kadınları ikinci cins olarak tanımlayan erkek egemen AKP/SARAY iktidarına cevabını en derinden, kadın özgürlük mücadele saflarından vermiş olacak. Özsavunma bilinciyle, şiddete, tacize-tecavüze, çocuk istismarına, kadın katliamlarına karşı ses çıkarmak için 25 Kasım’da sokaklara!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here