ODTÜ’de Truva Atı İstemiyoruz! – Kavaklık İnisiyatifi

Merhaba arkadaşlar. Şu anda size ODTÜ’de bir KYK yurdunun yapılması planlanan kavaklık ormandan sesleniyoruz. Bugün mücadelemizin 9. günündeyiz ve çadırlarımızla bu alanı korumak adına bir şeyler yapıyoruz.

Burada kimler var?

“Burada ODTÜ öğrencileri ve ODTÜ’yü savunan insanlar var. ODTÜ’nün emekçileri de tabi ki bize destek oluyorlar. Biz burada olabildiğince geniş bir toplam oluşturmaya ve etkinlikler düzenleyerek burayı canlı tutmaya çalışıyoruz. Sınav döneminde olduğumuz için de sınavlarımıza burada çalışıyoruz. Şu an için etkinliklerimiz ve kamplarımız çok eğlenceli ve güzel geçiyor. Hepinizi buraya, ODTÜ kavaklığına bekleriz.”

Bu meseleyi biz iki açıdan istemiyoruz.

Birincisi yapılması planlanan yurdun bir KYK yurdu olması. ODTÜ’de bir KYK yurdunu her nereye olursa olsun istemiyoruz.

İkincisi  bu meselenin ekolojik boyutu. Bu kavaklığın kesilerek, bu güzel alanın yok edilerek, ODTÜ’de herhangi bir yeşil alanın yok edilerek yerine bir bina yerleştirilmesini, betonlaştırılmasını istemiyoruz. Çünkü ODTÜ’nün dokusu son zamanlardaki binalaşmayla çok fazla tahrip edilmeye başlandı ve heryer artık binalarla dolmaya başladı. Buradaki canlılık da çok önemli. Kavaklık çok verimli bi alan olduğu için canlılık açısından çok zengin ve güzel bir alan.

Neden KYK yurdu istemiyoruz?

Aslında bir yurt istediğimizi burada vurgulamak gerekiyor. Biz tabi ki yurt istiyoruz.Yurda ihtiyacımız var. Ama bu yurdun KYK eliyle yapılmasını istemiyoruz. Çünkü KYK yurdu bir truva atıdır. Başka öğrencilerin ODTÜ’ye doldurulmasının ayrışmaya ve şiddete yol açmayacağının hiçbir garantisi yok. Bu anlaşma bir  protokol niteliğinde olduğu için, yol örneğinde de gördüğümüz gibi, ihlal edilmesinin sonucunda hiçbir yaptırımla karşılaşılmayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi protokolde 50 metre diye öngörülen yolu 150 metre olarak açtığında herhangi bir yaptırımla karşılaşmadıysa KYK yurdu için yapılan protokolün iptal edilmesi sonucunda da herhangi bir yaptırımla karşılaşılmaması gerekiyor. Buradan bu protokolün hiçbir geçerliliği olmayacağını ve bir truva atı gibi ODTÜ’ye sokulmak istenen KYK yurdunu yaptırtmayacağımızı ifade ediyoruz. KYK yurdunu istemiyoruz. ODTÜ’nin özerk yapısını, yurtlarının özerk yapısını, kadınların ve erkeklerin haklarını zedeleyebilecek hiçbir uygulamayı ODTÜ’de istemiyoruz. Bizim bugünkü mücadelemiz bunun için.

Aynı zamanda kavaklıkta yaşayan türler, bitkiler, ağaçlar, tilkiler, kuşlar… Aklınıza gelebilecek her canlı için de bu mücadeleyi burada devam ettiriyoruz ve devam ettirmekte de kararlıyız. Biz bu yurdun yapılmaması için elimizden geldiğince çaba göstereceğiz ve bu yönde de kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yüzden herkesin desteği çok önemli. Sizler de bu videoları, haberleri, bizden gelen fotoğrafları, etkinliklerimizi yayar ve bunlara katılırsanız çok seviniriz. Böylelikle kavaklığı hep beraber kurtarır, ODTÜ’ye de truva atı niteliğindeki bir KYK yurdunu inşa ettirmeyiz.