Her Yer Suç Mahali – Neslihan Duran

0
1028

Geçtiğimiz günlerde “Yasak Elma” seçinde 19 yaşındaki genç bir kadın, yıllardır gözümüzün içine içine sokulan, muhteşem bir oyuncu olarak nitelendirilen ‘Talat BULUT’ tarafından tacize uğradı. Daha önce Talat BULUT tarafından tacize uğrayan Hande ATAİZİ ve başkaları tarafından tacize, tecavüze uğrayan kadınlar, sosyal medyada kendi hikayelerini anlatarak tacizleri ifşa ettiler.

Sette kostüm asistanı olarak çalışan 19 yaşındaki kadını zorla öperek taciz eden Talat BULUT, kendini “Ben bir genç kız babasıyım.” diyerek aklamaya ve bunların her birinin iftira olduğunu öne sürerek aklamaya çalıştı. Yıllar önce ‘Melekler Evi’ filminde birlikte rol aldığı Hande ATAİZİ’yi set ortamında taciz etmişti. Ancak o dönemde Hande ATAİZİ için ‘prim yapmaya çalışıyor’ denilerek aksi bir linç girişimine dönüştürülmüştü. Şimdi aynı durumu 19 yaşındaki genç kadına uygulayarak kendini aklamaya çalışıyor.

Yapım ekibi ve birçok kadın Ö.Ş.’nin arkasında durmaya kararlı olduklarını ve yaşanan taciz olayını örtbas ettirmeyeceklerini net bir biçimde dile getirdiler. Birçok kadın oyuncu ve kadınlar sosyal medya üzerinden binlerce destek mesajı ile Ö.Ş.’nin yanında olduklarını gösterdi. Talat BULUT’a destek mesajları da gecikmeden geldi. Bunlardan en şaşırtıcı olanları kadın oyuncular ve kadın seyircileri tarafından gelmesiydi. Birçok kadın oyuncu “Talat çok iyi bir aile babasıdır. Asla öyle şeyler yapmaz. Kadın kendini ünlü yapmaya çalışıyor.” diyerek tacizciyi ‘aile’ kurumunun altına saklayarak korumaya çalıştı. Medyatik kimliğini kullanarak yaşanılanları kendi lehine çevirmeye çalışıp ‘Ben iyi bir aile babasıyım.’ imajı ile taciz iddialarından kurtulmaya ve asıl mağdurun o olduğu etkisi yaratmaya çalışıyor. Bu saldırgan linç girişimine karşı Ö.Ş. “Haklıyım ve kötü bir şey yapmadığımı biliyorum. Bu tacizciyle mücadele etmemek için hiçbir sebebim yok.” diyerek haklılığını ve mücadelesindeki kararlılığı gösterdi.

Yaşanılan taciz ve tecavüz olayları bununla sınırlı kalmıyor. Yine bir kadın geçtiğimiz günlerde sokak ortasında üzerine kezzap atılarak katledildi. 8 yıl imam nikahlı olarak yaşadıktan sonra sorunlar yaşayıp ayrılmaya karar veren eşinden intikam almak için A.G.’yi kezzap ile öldürdü. Daha sonra yakalanıp tutuklanan katil cezaevine gönderildi. Tutuklanan katil eşin açıklaması ise ‘Kendimi tuttum, yüzüne atmadım.’ oldu. Ayrıldıkları süreçten itibaren A.G.’yi telefondan mesajlar ve aramalarla taciz edip tehdit ettiği ortaya çıktı. Yine Kars ve Van’da iki kadın erkek şiddetine maruz kalarak katledildiler. 8 aylık hamile kadın tartıştığı eşi tarafından bıçaklanarak katledildi. 80 yaşındaki bir başka kadın yeğeni tarafından darp edilip işkenceye maruz kalarak katledildi. Ve bu hikayelerin aynısı yaşayan ve sadece özneleri değişen nice kadınlar…

Çalıştığımız iş yerlerinde, sokaklarda, evde, okulda her alanda bizi kuşatan bu erkek şiddetiyle yine kadın dayanışmamız ve cins bilincimizle mücadele edeceğiz. İlk olarak erkek egemen zihniyetle mücadelemizi büyütmek için cins bilincimizle ve özsavunma hakkımızla karşılarında duracağız. Kadının rızasını tanımadan ona dokunabilme hakkını kendinde hak gören tacizci, tecavüzcü zihniyete özsavunmamızla karşılık vereceğiz. Mahallelerde, okullarda, sahillerde özsavunma ve cins bilinci atölyeleriyle hem mücadelemizi hem de birlikteliğimiz büyüteceğiz. Tacizciyi, tecavüzcüyü koruyan ve onu meşrulaştıran erkek egemen yasalar ve yaptırımlara inat, sokaklarda ve sandıkta sözümüzü söyleyeceğiz. Mağduru suçlayan ve onu yaftalamaya çalışan erkek aklın değil bizim haklı mücadelemizin meşruluğunu her alanda dile getirmekten korkmadan hareket edeceğiz. Biliyoruz ki biz susarsak onlar daha çok güçlenecekler. Buna karşı en yüksek sesi çıkartmaya devam edecek ve dayanışmamız ile onlardan hesap soracağız.  Ö.Ş., A.G. ve daha ismini bilmediğimiz birçok sessiz hikayenin sesi olmak için dayanışmamızı büyütmeli ve hiçbir kadının yalnız olmadığını sokaklardan alanlara her yerde dile getireceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here